Сабақтың тақырыбы: Тынысалу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогуморальдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі.
Оқу мақсаты: 9.1.7.4 - нейрогуморалды реттелудің механизмін түсіндіру;
Ағзадағы реттелу үдерістерінің түрлерін анықтайды. Жүйке жүйесі және гуморальды реттелуді сипаттайды.
Реттелу үдерістерінің үйлескен әсеріне ағзаның тірі қалуының тәуелділігін талдайды.
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жақсы сөз жарым ырыс» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы көңіл күйлерін көтереді
Алдыңғы білім
-шындық, жалған тапсырмасын орындайды Бағалау: Мұғалімнің бонустары
«Ой қозғау» әдісі 1-тапсырма 1.Тыныс алу орталығы қайда орналасқан? Ол қандай қызмет атқарады?
2.Қан көмірқышқыл газының мөлшері артқан кезде тыныс алу орталығында не болады? 3.Адам ағзасында реттелудің қандай типтері болады? Олардың қайсысы эволюция барысында бұрын пайда болды? 4.Гуморальды реттелу дегеніміз не? Ол қандай мүшелер мен механизмдер арқылы жүзеге асырылады?
«Медиа» әдісі.
«
Теорияны бекіту тапсырмасы
Дескриптор:
Тыныс алу тыныс шығару механизімдерін ажыратады-2балл
«Ұғымдар картасы» әдісі . Дескриптор: -ағзада жүретін үдерістердің қалай реттелетіндігін айтады-2балл -гуморальдық, жүйкелік реттелуді кестені қолдана отырып түсіндіреді-2балл -3сызбаны қолдана отырып гормондардың әсерін талдайды-2балл
Жеке жұмыс
«Анықтама кестесі» берілген сөздердің анықтамасын жазыңдар
Дескриптор: -термин сөздердің анықтамасын жазады– 1 балл;